St. Luke's United Methodist Church

CALENDAR

4851 S. Apopka-Vineland Road
Orlando, FL 32819
407.876.4991

Search
Menu

Church Lay Leaders

ST. LUKE’S UNITED METHODIST CHURCH

Elected Leaders

 

Diversity, Equity and Inclusion Committee (formerly Committee on Lay Leadership): Bradley Roberts and Sharon Somner, Co-Chairs Yvette Desrosiers-Alphonse, Co-Lay Leader Caryn Royer, Staff Liaison, Pastors: Jenn Stiles Williams, Jad Denmark, Jeremy Green

 

2021 2022 2023
Elizabeth Bryant Jodi Baum Amy Fritz Ocock
Jeremy McKinnon Connie Denmark Peter Wendzel
Shonn McCloud Brian Cambold Bonita Thomas
Karen Weatherford Juan Cambold
Peter Wendzel Adam Harnett
Ellie Atchison

Meeting Time: 4th Tuesday at 6:30 p.m. of even months (February, April, June, August, October, December)

Board of Trustees:

Debby Zutter, Chair; Warren Willis Co-Lay Leader; Ken Simback, Ex Officio-Building; Jeff Slack, Ex Officio-Capital Projection Scooter Leonard, Staff Liaison

2021 2022 2023
Bob Horner Toby Gossen Tom Parham
Skip Slone Laurel Skaggs Dustyn Gilliland
Julie Young Jeff Swearingin Sam Dienes
Debby Zutter

Meeting Time: 2nd Tuesday at 6:30 p.m. of even months (February, April, June, August, October, December) in BLC- Room 200

Committee on Staff-Parish Relations:

Jon Crump, Chair; Cynthia Kohn, Vice Chair; Co-Lay Leader Scooter Leonard, Staff Liason; all clergy

2021 2022 2022
Cynthia Kohn Sheila Bass Tracy Farkas
Casey Strong Jon Crump DD Barber-Moyer
Jeff Larson

Meeting Time: 2nd Tuesday at 6:30 p.m. of odd months (January, March, May, July, September, November) in BLC- Room 206

Committee on Finance:

Jim Atchison, Chair; Sarah Newton, Vice-Chair, Warren Willis, Co-Lay Leader Scooter Leonard, Staff Liaison; Jenn Stiles Williams, Clergy

2021 2022 2022
Mona Shestak Merlin Olson Louie Clyatt
Joe Farkas Kim Petitt Sarah Newton
Doug Krenzer Colin Van Exel  Ann Eppinger
Bill Winslow  

Meeting Time: 3rd Tuesday at 5:30 p.m. of odd months (January, March, May, July, September, November) in BLC- Room 206

Committee on Stewardship:

Crystal Edwards, Alan Skaggs, Co-Chair; Warren Willis, Co-Lay Leader Scooter Leonard, Staff Liaison; Jenn Stiles Williams, Melissa Cooper, Clergy

2021 2022 2023
Bobby Amerena Marcus Scott Phyllis Thompson
Crystal Edwards Lonnie Woods Libby Johnson
Jeni Roop
Alan Skaggs  

Meeting Time: 4th Monday at 7:00 p.m. of odd months (January, March, May, July, September, November) in BLC- Room 206

Committee on Endowment:

Tom Johnson and Richard McFadyen, Co-Chairs; ???, Secretary; Debby Zutter, Trustee Scooter Leonard, Staff Liaison

2021 2022 2023
Art Brown Tom Johnson Melanie King
Judy Olson Richard McFadyen
Steve Smith
 

Meeting Time: 3rd Tuesday at 5:30 p.m. (February, May, August, November) in Founder’s Hall Conference Room

Church Council:

Katy Slack, Chair (21) Jim Atchison, Vice Chair (22)

, Secretary

Warren Willis, Yvette Desorsiers-Alphonse, Co-Lay Leaders (22)

Chairpersons: Endowment, Finance, Inclusiveness, Stewardship, Staff-Parish, Trustees

Executive Leadership Team: Executive Directors and Pastors

 

 

2021 2022 2023
Kim Amellin Carol Banga Nicole Derda
Howell Ann Edwards Andrea Batchelor Victoria Williams
Richard Jans Katie Brown Faith Boles
Julie Ohrberg Dan Diehl AK Kneeld
Daniel Roop Jim Dobson Roy Carter
Diane Stacy Michael Johnson Carlos Bonilla
Ben Witten Janice Marx Brenda Cheves
Phyllis Thompson Robert Altemose
Kay Sherrill
Marcella Kille

Meeting Time: 1st Tuesday at 6:30 p.m. of even months (February, April, June, August, October, December) in BLC- Room 200

Delegates to UMC Annual Conference:

Victoria Williams, Warren Willis, Barnett Warren, Daniel Roop, Yvette Alphonse (alternate)

Executive Committee:
Church Council Officers: Chair, Vice Chair, Co-Lay Leaders

Chairpersons: Finance, Inclusiveness, Stewardship, Staff-Parish, Trustees

Senior Administrative Team: Lead Pastor, Executive Pastor, Executive Director of Administration

Meeting Time: 1st Tuesday at 6:30 p.m. of odd months (January, March, May, July, September, November) in BLC- Room 206

Scroll for
More Content